На трговците им нема спас?!

Амазон Австралија, кошмарот на локалните трговци, почна со продажба на Петтиот континент. По неколку месеци преговори и делумно лансирање минатиот месец, најголемиот онлајн трговски сајт на светот и официјално го отвори најголемиот магацин со попусти на милиони предмети од над 20 категории, вклучувајќи електроника, играчки, облека, козметика...

Нова теорија за исчезнатиот малезиски авион: На оваа шокантна можност никој не помисли!

Во исчезнатиот авион имаше 239 патници, а до сега се пронајдени само некои делови кои океанот ги исфрли на брегот. Според последните податоци, потрагата води кон Австралија, иако некои теории до сега говореа дека авионот е киднапиран од далечина, а подоцна завршил закопан под слоеви лед на Антарктикот.

Австралиски сенатор најави оставка поради врски со Кина

Истакнатиот опозициски австралиски сенатор Сем Дестјари минатава седмица најави дека ќе поднесе оставка во Парламентот, по серијата наводи за негови врски со интереси од кинеско потекло во Австралија.

Речиси 200 заразени на крузер кој плови за Aвстралија

Речиси 200 патници на еден од најголемите светски патнички бродови се заразени, поради што патат од дијареја, повраќање и болки и грчеви во стомакот. Бродот „Овации на морето", на кој се наоѓаат повеќе од 5.800 патници, по две недели пловење пристигнал во Тасманија.

Австралија стана 25. земја која озакони истополови бракови

Австралискиот парламент речиси едногласно го усвои новиот закон, со кој се легализираат истополови бракови. Австралија со тоа стана 25. држава во светот која овозможува брак на двајца луѓе, без разлика на нивниот пол.

Вклучена најголемата батерија

Премиерот Jay Weatherhill официјално го почна ланирањето на најголемата литиум-јонска батерија во Jamestown во Јужна Австралија.

Најмладиот австралиски сенатор: Новите генерации се родени да го направат светот подобар

Џордон Стил Џон (23) се запиша во историјата на демократијата во Австралија како најмлад сенатор било кога избран на таа функција. Тоа е доказ дека новата генерација носи големи и добри промени во светот.

Научниците со нова технологија регенерирале корали

Научниците успеале да одгледаат корал од Големиот Корален Гребен во Австралија и да го пренесат на друга локација, со што им се враќа надежта дека ќе можат да го обноват екосистемот што претрпе штета поради глобалното затоплување.

Илон Маск го доби облогот

Најголемата литиум-јонска батерија на светот и официјално беше активирана и почна да дистрибуира струја низ електричната мрежа во Јужна Австралија.

Одмазда поради законот за истополни бракови - конзервативците планираат да покренат истрага за банките

Парламентарците во парламентот на конзервативната партијата се закануваат дека ќе ја поттикнат кралската комисија да покрене истрага во банкарскиот сектор откога е отфрлен нивниот конкурентски предлог за законот за истополните бракови.