Четворката од циркуската школа ги отфрли 69 обвиненија

Четворицата обвинети за наводно силување и мачење на тројца момчиња во циркуското школо во Нов Јужен Велс, велат „ние тоа не го направивме" и ветија борба против овие обвинувања.

Возило влета во ученици во Мелбурн, има настрадани

Седум ученици и жена се повредени кога автомобил се залетал во нив во Мелбурн во петокот.
Инцидентот се случил кога група деца на возраст од основно училиште минувала преку улица на раскрсница во Пaкенхем по завршување на часовите, соопшти полицијата.

Прајминистерот забрани секс на министрите со вработените

Австралискиот премиер Малком Турнбул наметна формална забрана за сексуални односи меѓу министрите и нивниот персонал, откако неговиот заменик Барнаби Џојс направи „шокантна грешка во проценката" впуштајќи се во афера со помошничка по која таа затрудне, јавуваат агенциите.

Прајминистерот во водство но неговата коалиција и понатаму е зад лабуристите

Коалицијата и понатаму заостанува зад лабуристите во анкетите за наклоност на гласачите меѓу овие две партии, но Малком Турнбул го зголеми своето водство како префериран лидер на земјата.

Оставка поради обвинувања за сексуално злоставување

Мелбурн ќе бира нов градоначелник откако Robert Doyle поднесе оставка поради тврдењата дека сексуално злоставувал и недолично напаѓал жени.

Љубовен скандал ја тресе Австралиската влада

Вицепремиерот на Австралија, Барнаби Џојс се најде среде љубовен скандал.
Медиумите објавија дека Џојс е во љубовна врска со својата поранешна советничка Вики Кампион.

Се прекинува потрагата по траектот кој исчезна на Кирибати

Во чамецот за спасување кој пловел во морето пронајдени се седум преживеани, а 80 лица се водат како изчезнати.

Мелбурн – најсреќен, Чикаго – највозбудлив град во светот

Мелбурн е најсреќен град на светот. Според Индексот на градски живот, овој австралиски град е на четвртата позиција како највозбудлив град на светот, веднаш по Чикаго, Њујорк и Перт.

Австралија го зголемува производството на оружје, сака да влезе меѓу десетте водечни извозници

Владата со нова стратегија ги идентификува Блискиот исток, индопацифичката област и Европа како приоритетни пазари.

Демонстрации во Австралија против државниот празник

На протестот во Сиднеј присуствуваа околу 3.000 лица, а најмасовни протести се одржаа во Мелбурн.