Во „Невестинската торта” од $ 33 милиони најголем е портретот на Груевски

ЈАВНОСТА ЗА ПРВПАТ ЅИРНА ВО БЕЛИОТ ДВОРЕЦ НА ВЛАДАТА
„Што се исчудуваат сега министрите на СДСМ како изгледа зградата на Владата, кога речиси една година како технички министри доаѓаа и го гледаа истото", коментираше Никола Груевски.

Обид за убиство на Никола Тодоров

Несудениот убиец пришол со вперен пиштол. Тодоров го турнал, првиот истрел промашил, и потоа со трчање влегол во зградата на Министерството за здравство.

По 23 години МВР ја заврши најдолгата потрага по бегалец од затвор

Македонската полиција извести дека со екстрадицијата на македонскиот државјанин Д.М. од Италија во Македонија на крајот од минатиот месец, Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР ја завршил најдолгата потрага по бегалец во историјата на македонската полиција, која траела цели 23 години еден месец и 14 дена.

За музеј на годината избрана НУ Музеј и завод Битола за "Спомен куќа на Татарчеви" во Ресен

Наградата Музеј на годината му припадна на НУ "Музеј и завод Битола" за новоотворениот музеј "Спомен куќа на Татарчеви" во Ресен.

Обраќање на Никола Груевски во Собранието

Нашите дела ќе останат
Сè што правевме, прaвевме за сите граѓани. Не ги делевме на Mакедонци, Aлбанци, Роми. Лажно сакаа да нè претстават како националисти.

Македонија доби нова Влада

Реформи на тајните служби, на судството, на даноците...
Со 62 гласа „за" и 44 гласа „против", како и петмина воздржани македонското Собрание ја изгласа новата Влада. Премиерот Зоран Заев во претставувањето на владината програма даде голем број ветувања за реформи во македонското општество. Пред пратениците истакна дека ќе работат на економски напредок на државата и истакна дека ќе се трудат да развијат конструктивна соработка со опозицијата.
Во владиниот кабинет на Заев како ресорни министри учествуваат: Радмила Шекеринска, Оливер Спасовски, Билен Саљији, Никола Димитров, Драган Тевдовски, Крешник Бектеши, Љупчо Николовски, Арбен Таравари, Рената Тренеска Дескоска, Мила Царовска, Сухејл Фазлиу, Роберт Алаѓозовски, Дамјан Манчевски, Горан Сугарески, Садула Дураку.
Вицепремиери односно министри без ресор се: Кочо Анѓушев, Бујар Османи, Роберт Поповски, Едмонд Адеми, Хазби Лика, Аднан Ќахил, Самка Ибраимовски, Рамиз Мерко, Зорица Апостолска, Зоран Шапуриќ.
- Мојата Влада има ист број членови колку што имаше и претходната на ВМРО-ДМНЕ. Требаше да биде помала, ама во вакви услови на коалицирање и партнери тоа не испадна така, рече премиерот Заев.
Тој најави реформи на тајните служби, на медиумскиот простор, на судството, за доброто на сите граѓани во земјата. Нагласи дека ќе работи на, како што рече, враќање на животот во Македонија, а притоа рече и дека ќе соработува со опозицијата.
- На сите граѓани им ја честитам новата реформска влада. Имаме задача да го вратиме животот во Македонија. Убеден сум дека сите заедно ќе соработуваме за тоа што е во интерес на сите граѓани. Новата влада очекуваме да има поддршка од опозицијата, за подобрување на квалитетот за живот во Македонија. Ако некогаш во Собранието нема доволно пратеници од владејачката коалиција, сметам на присуство на пратеници од опозицијата. Ќе помагате, како што ветувате - рече Заев.

Заев влезе во владиниот кабинет, ќе проверува дали „ѕидовите имаат уши"
Зоран Заев ги направи првите премиерски чекори во владината зграда. Во ходниците по кои една деценија одеше Никола Груевски, година дена по него и Емил Димитрев, сега ќе чекори лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.
Новинарските екипи за првпат имаа можност да ја снимат внатрешноста на Владината зграда, нешто што во минатите години не беше случај.
Во еден од ходниците има ѕид кој е резервиран за портрети на сите досегашни премиери од осамостојувањето. Тука се Никола Кљусев, Владо Бучковски, Хари Костов, Груевски, Димитриев, а не е изоставен ниту портретот на Бранко Црвенковски.
Примопредавањето на функцијата се оддржа во кабинетот на претседателот на Владата, просторија на која Заев вети дека безбедносните служби ќе и направат целосна проверка дали во неа има поставено систем за прислушување и тајно снимање.
- Не би требало да има такво нешто во просторијата во која се одржуваат доверливи средби. Ама, во минатото се покажа дека се е можно, рече Заев алудирајќи на снимката што беше искористена за аферата "Пуч".
Освен примопредавањето на премиерската функција, во Владата се одржаа уште две вакви церемонии: примопредавање на вицепремиерските позиции за економија и спроведување на Охридскиот договор - Кочо Анѓушев ја наследи фотелјата на Владимир Пешевски, додека Хазби Лика на Фестим Халили.

Свечено се отвори Филхармонијата која нема технички прием оти ќе се гради уште најмалку пола година!?

Вработени во Филхармонијата велат дека комплетирана била изведбата само на деловите кои се гледале на свеченото отворање, во останатите делови се уште се работи па затоа и не можел да се направи технички прием на објектот

Објектот на Македонската филхармонија, кој на 21 мај се отвори со првиот свечен концерт, нема да биде готов уште најмалку половина година, тврдат вработените за порталот "СДК.мк".

ГРУЕВСКИ: Набрзина создадена Влада за да ги задоволи апетитите на партиските челници

Оние кои ги изгубија изборите и не ја добија поддршката од мнозинството Македонци ќе ја креираат политиката и најважните чекори за Македонија.

Немам намера да бидам министер за сè, ветуваме подобар живот

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ силно се спротивстави на експресното закажување на седницата за избор на Влада. Исто така смета дека нејзиниот состав воопшто не најавува ниту успешни политички реформи ниту пак економски напредок на државата.

Државна делегација на РМ на традиционалното Чествување на браќата Кирил и Методиј во Рим

Традиционално на 24 мај - денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј - во Рим престојува висока црковна и државна делегација од Република Македонија.