Во Мелбурн се испиле 150.000 кафиња и изеле 120.000 сладоледи

Додека светот ги слави рекордните 18 грендслем титули на Роже Федерер и уште поимпресивните 23 на Серена Вилијамс, организаторот на Австралија опен излезе со неверојатна статистика за тоа што се јадело, пиело и потрошило, како и за соборените рекорди на штотуку завршениот сто и петти грендслем во Мелбурн.

Промоторите на Паркер дадоа 3 милиона долари за организација на борбата со Фјури

Џозеф Паркер (22-0, 18 КО) на 1 април ќе ја брани титулата во тешка категорија на ВБО против задолжителен предизвикувач Хјуи Фјури (20-0, 10 КО).
Борбата ќе се одржи во Окленд во татковината на Паркер Нов Зеланд.

Марк Ризоски од Сиднеј пристигна меѓу „лавовите“

Македонскиот фудбалски прволигаш Македонија Ѓорче Петров во своите редови донесе нов фудбалер, кој допрва ќе треба да се докажува.
Се работи за младиот 19-годишен Марк Ризоски од Австралија.

Стирлинг Лајонс со нови засилувања

Најтрофејниот Македонски клуб во Перт, Стирлинг Лајонс пред почетокот на новата сезона се засили со два играчи, и тоа се Дејан Спасески и Алекс Шулески. Се надеваме дека оваа година ќе не радуваат нашите Лавови со многу победи, спортска игра и пожртвуваност.

Рокдаел Илинден е подготвен за новата сезона

Тренерот на Комитите Пол Реид смета дека го има составено најсилниот тим досега со последното засилување, голманот Анте Ковиќ, кој е освојувач на шампионатот на Азија со Вестерн Сиднеј Вондерерс.

Ана Николовска го доби признанието "Спортска личност на годината - 2017" за "Денот на Австралија"

Македонската каратистка Ана Николовска на Денот на Австралија (26 јануари) го доби признанието „Спортска личност на годината - 2017" од Советот на Бајсајд, општина во Сиднеј. Бајсајд Кансил контролира 32 општини со 152.814 жители.

Анте Ковиќ ќе брани за Рокдаел Илинден

Рокдаел Илинден во вторникот објави дека во клубот за претстојната сезона го регистрирал голманот Анте Ковиќ. Со него ќе се засили одбраната во 2017 година, а ќе може за прв пат да го види домашната публика за време на МАСО купот кој започнува во петок, на 27 јануари, на Спортскиот центар Илинден со почеток во 18 часот.

Историјата е испишана, Македонија е горда на Лина – Епилог од настапот на Австралија Опен

На нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа и недостигаше само 1 натпревар, односно уште 1 освоен сет за да се пласира во 1-то коло од главниот дел на турнирот во Мелбурн, но за жал не успеа да ја победи искусната Фогеле.

Вероника Костовска шампионски до златниот медал на Гран при Кроација, бронзи за Симовска и Јаниќ

Европскиот шампион Вероника Костовска стигна со убедливи победи до златниот медал на силниот Меѓународен карате турнир Гран при Кроација во Самобор – Хрвтска.

Кеш: 2017 година може да е последна за Рафаел Надал!

Некогашниот австралиски тенисер, Пет Кеш смета дека следната сезона може да биде последна на најдобриот тенисер на Шпанија, Рафаел Надал. Тој вели дека доколку и во новата сезона Рафа не ја подобри својата игра и пласман, ништо чудно да одлучи да замине во пензија.