Тешки времиња: членови на „јакуза“ крадат храна

Животот како мафијаш, член на „јакуза" станал толку тежок, дека некои од нив се впуштат во ситни кражби, за да останат во бизнисот, пренесе Франс прес.

Уникатно откритие во Перу – пресврт во историјата на Новиот свет

Американски археолози открија на тихоокеанското крајбрежје во северниот дел на Перу артефакти од многу древна цивилизација, која датира од 13 до 8-от милениум пред Христа, пренесоа светските агенции.

Белата куќа се обиде да објасни зошто Трамп го турна црногорскиот премиер

Портпаролот на Белата куќа Шон Спајсер го коментираше непријатниот инцидент што се случи меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и премиерот на Црна Гора Душко Марковиќ на самитот на НАТО во Брисел.

Шведска ја прекина истрагата против Асанж

Шведското Јавно обвинителство соопшти дека ја прекинува истрагата против основачот на „Викиликс", Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување. Шведските правосудни власти ја повлекоа и европска потерница издадена во 2010 година.

Германија бара помош од САД во спорот со Турција за „Инџирлик”

При преговорите во Вашингтон со американскиот државен секретар Рекс Тиларсон министерот за надворешни работи на СРГ, Зигмар Габриел, побарал помош за решавање на спорот со Турција, која уште еднаш одби да им даде пристап на членовите на Бундестагот да ја посетат НАТО база „Инџирлик", пишува весникот Дер Шпигел.

Јапонската принцеза се откажува од титулата за да се омажи за „обичен“ човек

Најстарата внука на јапонскиот цар Акихита (83), принцезата Мако (25), наскоро ќе се сврши и ќе се омажи за „обичен" маж, кој нема „сина крв" и кој е нејзин поранешен колега од токискиот Меѓународен универзитет.

Атина досега добила 162 милијарди евра од ЕУ

Грција во претходните 35 години од Европската Унија (ЕУ) добила 162 милијарди евра и спаѓа во групата на земји на кои им се доделени најмногу пари во историјата, пренесуваат регионалните медиуми.

Сега Москва ги вооружува талибанците во Авганистан?

Пред триесет години Американците ги вооружуваа муџахедините да се борат против советите, пишува Дојче веле. Денес, според некои извори, Русите ги вооружуваат талибанците за да се борат против Американците. А додека тие играат геостратегиски игри, Авганистан страда.

САД ќе им продадат на Обединетите Арапски Емирати ракети „Патриот“ за две милијарди долари

САД ќе им продадат на своите сојузници Обединетите Арапски Емирати, 160 ракети „Патриот", во вкупна вредност од околу две милијарди долари.

Амбасадата на Северна Кореја во Берлин е хостел, ама Германците ќе им го “секнат“ тоа чешмиче

Во центарот на Берлин, меѓу Бранденбуршката порта и „Чекпоинт Чарли", Северна Кореја си тера бизнис со помош на кој се финансира бруталниот режим на Ким Џонг Ун.