ВУЧИЌ: Ја прашав Могерини „Што би било ако реагиравме во БиХ како сега Албанците во Македонија?“ – Еве што одговори

По средбата со високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини, премиерот на Србија Александар Вучиќ одржа прес-конфенција за медиумите на која во најголем дел одговараше на прашања поврзани со средбата.

Местата, кои привлекуваат милионери

Во 2016 година 82 илјади милионери ја напуштиле својата татковина и се преселиле во друга земја, покажуваат податоците на New World Wealth, цитирани од CNBC. Нивниот број се зголемува значително – во 2015 година 64 илјади милионери ја напуштиле својата земја.

Ким Jонг-нам убиен со смртноносен нервен агенс Ве-Икс

Малезиската полиција соопшти дека полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Jонг-ун, Ким Jонг-нам е убиен со хемиски нервен агенс Ве-Икс (VX), кој е пронајден во неговото тело и сега истражува како таа хемикалија влегла во земјата.

Вучиќ предлага формирање слободна трговска зона и Царинска унија во Западен Балкан

Станува збор за идеја која, како што објасни самиот Вучиќ, има за цел да ги „зближи нашите територии" и да се олесни минувањето на стоките.
Српскиот премиер Александар Вучиќ на австрискиот канцелар Кристијан Керн му предал „документ" за формирање слободен трговски пазар и Царинска унија во Западен Балкан, јави Танјуг.

ВО ИРАН АПОКАЛИПСА, УМИРААТ ЛУЃЕ: Силни снежни врнежи, поплави и песочни бури ja зафатија земјата

Песочни и снежни бури предизвикаа поплави во Иран. Лошите временски услови во земјата го нарушија вообичаениот ритам на живот на жителите во северниот и јужниот нејзиниот дел.

Жената била измамена да го убие полубратот на Ким Јонг-ун

Жената осомничена за вмешаност во атентатот врз братот на Ким Јонг Ун била убедена дека се работи за шега во рамки на некое реално шоу, за што, наводно, и' биле понудени само 100 долари за нападот врз Ким Јонг Нам.

Чикаго ги брои мртвите, Трамп се заканува

Американскиот претседател Доналд Трамп ги предупреди властите на Чикаго дека ќе испрати федерални сили доколку не успеат да го намалат нивото на криминал во градот.
Најголемиот град на државата Илиноис веќе со години важи за „воена зона", а во јавноста наместо неговото име често се користи погрдното име Чирак (Chiraq), со што се алудира дека во тој град има убиства и оружени пресметки како во Ирак.

Меј го повика Трамп да ги обнови специјалните односи меѓу Велика Британија и САД

САД и Велика Британија имаат одговорност да воспостават специјални трансатлантски односи на почетокот на една нова ера и се должни повторно заедно да го водат светот, изјави британската премиерка Тереза Меј, која е во првата посета на САД, како премиер.

Горбачов: Светот изгледа како да се подготвува за војна

Михаил Горбачов во списанието Тајм пишува дека критикуваните политичари ги откинуваат парите за социјалните потреби и наместо за нив, ги трошат за подморници што имаат капацитет да разнесат половина континент.

Мексиканскиот нарко лорд Ел Чапо екстрадиран во САД

Познатиот мексикански нарко лорд Хоаким Гузман, познат по прекарот Ел Чапо е екстрадиран во САД, соопштија мексиканските власти.
Домашните медиуми претходно открија дека Ел Чапо бил префрлен на аеродромот во мексиканскиот пограничен град Сиудад Хуарез.