Стресот предизвикува проблеми со помнењето

Шведско истражување покажало дека стресот има сериозно негативно влијание врз менталното здравје, и може да предивика сериозни, хронични проблеми со помнењето.

Зошто е штетно да се пие сок од портокал наутро?

Свежиот сок од портокал е важен елемент на здравата исхрана. Но, за свежо цедениот сок од портокал да не би му штетел на здравјето, неопходно е да се придржувате до неколку едноставни правила.

Газираната вода помага во варењето на храната

Газираната вода настанува со растворање на јагледор-диоксид (CO2) во вода. Со тоа се создава мешавина која е „покисела" од обичната вода, но далеку помалку кисела од желудичната киселина.

Црвениот пипер добар за здравствената состојба

Сигурно црвениот пипер го користите во кујната за правење на омилените јадења, но веројатно не знаете дека може да ви годи и за здравствената состојба.

Црното вино ги чува забите од кариес

Црното вино има голем број на фанови кои што секој ден се повеќе се изненадуваат од неговото дејство. Досега знаеме многу корисни, но и негативни страни на црното вино, но ова најново истражување спроведено во Шпанија дефинитивно сите ќе го засакаат.

Природен антибиотик ги уништува инфекциите на уринарниот тракт

Ако имате проблеми со метаболизмот и имунитетот, инфекции на уринарниот тракт или бубрезите, оваа смеса која сами може да си ја направите дома е лек за вас.

Вежбањето го зајакнува мозокот!

Физичките вежби, а особено аеробните, имаат многу позитивно влијание на мозокот. Постојат многу научни докази дека вежбањето создава неврогенеза, што претставува формирање на нови неврони и поправка на старите.

Чај кој олеснува надуеност, бронхитис и помага кај астма

Иако не се сродни билки, анисот (Pimpinella aisum) и sвездестиот анис (Illicum verum) имаат слични својства. За тоа е заслужен хемискиот елемент анетол, кој се појавува во двете билки и им дnава карактеристична арома и лековитост.

Внимавајте: мијалникот може да биде извор на многу болести!

Секому му смета глетката на валкан мијалник, па секој од нас се труди тој во секој момент тој да блеска.
Мијалникот од челик е особено проблематичен, бидејќи драстично го зголемува ризикот од заболување на легионарска болест.

Кога главоболката е опасна по здравјето?

Главоболката е најчеста болка која се јавува во текот на просечниот човечки живот. Таа секогаш значи нешто и затоа не е доволно само да испиете таблета против болка, туку треба да посветите внимание на вашето целокупно здравје.