Митинзите не носат гласови

ДАМЕ КРЦОСКИ, КАНДИДАТ ЗА ПРАТЕНИК ВО ЗАПАДНА АВСТРАЛИЈА
Даме Крцоски (36), кој живее и работи во Перт, е Македонец кој на претстојните парламентарни избори се кандидира за пратеник на Западна Австралија. Тој е член на Либералната партија, која и припаѓа на десницата, конзервативна демохристијанска партија.

“Македонија не те забораваме“ од Иван Трпоски

Минатиот петок, на 24 февруари, во просториите на Центарот за емигранти во регионот Рогдаел (предградие на Сиднеј) во преполнетата просторија се промовира најновото дело на поетот и писател Иван Трпоски.

Борис Трајков, добитник на Орден на Австралија, обвинет за проневера од добротворна организација

Борис Трајков е обвинет за проневера на 3,5 милиони австралиски долари од добротворна организација во која тој бил соосновач. Дел од парите на организацијата биле префрлани на сметката на неговата сопруга, Слободанка Трајкова.

Дана Рохрабакер се правда, не мислел да ги навреди македонците

ВАШИНГТОН - Републиканскиот конгресмен на Калифорнија и претседавач на поткомитетот за Европа, Евроазија и опасности во пораст, Дана Рохрабакер, се сретна со претставници на ОМД по шо ја објави следната нова изјава во врска со неговата неодамнешна, контраверзна и широко цитирана изјава за Македонија:

Во Преспа, Голо Брдо и Гора нема Бугари, туку само Македонци

Македонското друштво „Илинден" од Тирана, заедно со огранокот на Друштвото за Голо Брдо, најостро го осуди Извештајот за напредокот на Албанија за членство во ЕУ, усвоен од Европскиот парламент.

Болницата Сент Џорџ во Сиднеј доби ПЕТ Скенер вреден 3.5 милиони долари

Убава вест пристигна од болницата Сент Џорџ во Сиднеј. Ни се јави др. Зоран Бечваровски и потврди дека е добиен апаратот за рано откривање на ракот наречен ПЕТ Скенер.

Богат репертоар на Гавазова и Кико

Продолжи турнејата низ Австралија со ѕвездите од Македонија: Сузана Гавазова, Христијан Божиновски –Кико, мајсторот Демо Шавлев и групата "Болеро" од Струмица.

Прекрасна комбинација со Татијана, Џесика и Спасен

Двете атрактивни битолчанки, пејачките Џесика Палашоска и Татијана Стефановска, заедно со колегата Спасен Силјаноски и групата „Амадеус" минатава недела ја започнаа својата турнеја низ Австралија.

Наградите од традиционалниот конкурс за Прличева награда за 2016 година

Минатиот понеделник, Жири комисијата во состав Силвана Трајковска (претседател), Мери Петковска и Бојана Ристевска-Јанкуловска ја донесе својата одлука за прогласување на најдобрите дела од традиционалниот награден конкурс за Прличева награда за 2016 година во организација на Македонското литературно друштво „Григор Прличев".

За Денот на Австралија традиционален пикник во Кинг Лејк

Минатава недела, по повод Денот на Австралија, се одржа традиционалниот годишен македонски пикник во "Паркот на Македонија" во Кинглејк.