Со „златен“ зачин против воспаленијата

Што е заедничко за сенфот и кари прашокот? Нивната жолта боја доаѓа токму од куркумата.

Овој „златен" зачин доаѓа од билката curcuma longa или curcuma domestica, која е со потекло од Северна Азија, а се добива од делот кој личи на корен и расте под земјата, наречен риозом.

Научниците потврдуваат: Витаминот Ц најефикасен во борбата со ракот

Витаминот Ц е најевтиниот природен лек што може да помогне во борбата со ракот.

Магазинот „Oncotarget" ги објави резултатите од истражувањето што го спроведоа научниците од Салфорд универзитетот во Манчестер според кои витаминот Ц влијае 10 пати поефикасно врз ракот, отколку лекот 2-ДГ, кој е во експериментална фаза.

Вежбањето освен телото го зајакнува и мозокот

Група научници од Универзитетот во Отава објавиле докази дека вежбањето, освен телото, го зајакнува и мозокот.

Физичките вежби, а особено аеробните, имаат многу позитивно влијание на мозокот. Постојат многу научни докази дека вежбањето создава неврогенеза, што претставува формирање на нови неврони и поправка на старите. Бидејќи мозокот е воглавном направен од неврони, високото ниво на неврогенеза е добра индикација за здрав мозок.

Дали имате доволна количина витамин Д во телото?

Витаминот Д се создава во нашата кожа преку директна изложеност на сончева светлина. Потоа, црниот дроб и бубрезите го конвертираат во употреблива форма. Овој витамин е насушно потребен за цврсти коски и заби, бидејќи ни помага во апсорпцијата на калциумот што го конзумираме и истовремено ја контролира количината на калциумот во крвта.

Намирници кои ја зголемуваат концентрацијата

Aко имате проблем со концентрацијата, сигурно проблемот е во недоволното внесување на витаминот Е. Него можете да го пронајдете во многу омилени намирници и на тој начин да ја подобрите својата продуктивност на работа или концентрацијата во текот на учењето.

Магични зборови кои можат да ја подобрат врската

Сите знаеме дека постојат низа зборови кои можат да ги влошат односите меѓу партнерите и да ја нарушат врската. Но, постојат и такви зборови кои можат значително да ја зајакнат врската.

Маслиново масло и камилица за нежен допир

Ленот и бадемовото масло ги зајакнуваат ноктите, пире од компири на кожата ѝ дава сјај, а маслиновото масло ќе ги отстрани трагите од средствата за чистење.
Ако средствата за чистење оставиле траги на вашите раце, пред спиење намачкајте ги со маслиново масло и лимонов сок, ставете памучни ракавици и оставете да делува во текот на ноќта.

„НЕ ГИ ШТИТЕТЕ ДЕЦАТА ОД ОБВРСКИ - НЕМОЈТЕ, ВЕ МОЛАМ!“

Многу родители велат: „Ако се мачевме ние, не мора нашите деца". Замислете, тие работата ја доживуваат како мака. Работа во која треба да се открие задоволството.

Интересни факти за спиењето

Постојат одредени факти за спиењето кои сигурно не ги знаете.

Зошто да го започнете денот со кафе?

Научниците сѐ повеќе се согласуваат дека кафето е корисно за нашето здравје, секако доколку се консумира умерено.