Македонските ученици од саботното училиште на Интернационалниот Детски Фестивал

Учениците кои го изучуваат македонскиот јазик во саботното училиште во Кило Даунс зедоа учество на 16-от по ред Интернационален Детски Фестивал кој се одржа во неделата на 21/05/2017 во Melbourne Town Hall во организација на Турската заедница.

Промоции и Саем на книгата 2017

Минатава сабота во библиотеката во Мил Парк под мотото: Сакај ја книгата, негувај го јазикот, а во чест на Денот на Македонските просветители Св. Кирил и Методиј, Македонското Литературно Друштво Кочо Рацин го одржа традиционалниот Саем на книгата во чиј склоп се промовираа книгите: Круши Горници од Нове Младеновски, Патник по ѕвезденото македонско небо од Гордана Димовска (промотор Јанко Томов), Виножито во мојата прегратка од Љубица Поповска.

Македонците од Австралија смрзнаа во Битола

Нашите Македонци од Австралија се меѓу првите што во поголем број допатуваа во Битола. Но нивните први пет дена ги пречекаа со ладен бран и со многу дожд.

Бакрачески се сретна со градоначалникот на Волонгонг

Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески oстварил официјална средба со Гордон Бродбери, градоначалник на Волонгог, кој е во тридневна посета на Охрид.

Економски форум за можностите за бизнис во Македониј

Во Македонија има огромен инвестициски потенцијал за австралиските компании, истакнаа учесниците на Економскиот форум во Перт, што се одржа во организација на Македонско-западно австралиската стопанска комора.

Интензивирање на севкупните политички и економски односи со Австралија

Во рамките на својата работна посета на федералната австралиска држава Западна Австралија амбасадорот и почесниот конзул на Република Македонија Веле Трпевски и Зоран Ќосески заедно со Драган Богдановски, аташе во македонската амбасада и претстедателот на Македонско-западноавстрслиската стопанска комора Крис Вржовски беа примени од премиерот на Владата на З.А. Марк Макгауан.

Повеќе нема за што да се преговара

Изминативе неколку седмици упаничена грчката заедница цвилеше и се жалеше барајќи потврда дека ќе се продолжи со дискриминацијата во именувањето на Република Македонија од страна на Владата на Австралија.

Став на ОМД по доделувањето на мандатот на Зоран Заев

Македонскиот претседател, Ѓорѓе Иванов го додели мандатот за формирање на влада на парламентарното мнозинство предводено од лидерот на Социалдемократскиот сојуз на Македонија, г-дин Зоран Заев, откако г-дин Заев, по барање на претседателот Иванов, обезбеди документ во форма на гаранција кој гарантира заштита на уставниот карактер на државата, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и мултиетничноста.

Фазли Луик сними нова песна

Фолк пејачот Фазли Луик кој живее и работи во Мелбурн, сними нова песна која е насловена како „Не можам да си простам".

Божествена литургија во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк

На 17. 05. 2017 година, кога го празнуваме споменот на светата маченичка Пелагија Тарсиска; светиот свештеномаченик Силуан, епископ Гаски; преподобен Никифор, во манастирот „Свети Климент Охридски" во Кинг Лејк, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија.